Biztos vagyok benne, hogy neked is eleged van az okoskodásból, a gyűlöletkeltésből, nem kevésbé egymás gúnyolásából. Bármilyen furcsán hangzik, de a szmájlik és a lájkok tehetnek mindenről!
Pattanásig feszült világunkban az emberek zöme főállás mellett 24 órás rosszindulat-szolgálatot is teljesít, mert ez most a trend. Ha valaki nem csatlakozik, akkor a rosszindulat fókuszába kerül, ezért mindenki kénytelen beállni a sorba és nevetni azon, amin a szíve mélyén a legkevésbé sem akar nevetni…
Mi romlott így el?
Az Internet alapkövének letételekor csak játszottunk. Építőkockáink a mesebeli mézeskalács építőelemei voltak és mindenki örömét lelte az építésben. Olyan volt ez az egész, mintha második gyerekkorunkat éltük volna az új dimenzióban. A különböző fórumokon segítettük egymást és az internet mindenkit pozitív energiával töltött fel és arcunkra kiültek a „szmájlik”.
Aztán a kis gyerekszobánkból egyszerre a játszótéren találtuk magunkat, ez volt a Faceboook, ahol megnyílt a világ előttünk. Itt már nem volt alkalmunk építeni, mert sokan voltunk és valaki mindig eltaposta a homokvárat, amit építettünk. A konfliktus elkerülése érdekében rövidre zártuk a véleményünket egy-egy szmájlival, vagy lájkkal. A visszafolytott, különös érzelmekből új fajta, „mutáns” érzelmek születtek…
Kritika vagy megszégyenítés?
Az emailekkel szemben a közösségi oldalakon gyorsabb a kommunikáció, ezért használja mindenki a jól bevált egy kattintásnyi tetszésnyilvánítást és a szmájlikat. De ha kevés a reakcióidő, az balesetet okozhat úgy az interneten, mint a való életben…
Néhány humoroldal eddig nem ábrázolt érzelmeket jelenített meg. Ezzel létrejött a szmájlik egy új dimenziója, az internetes mém. De ezek a feliratozott képek egyre gyakrabban szóltak általánosításokról, megszégyenítésről, mintsem humorról, akár az arrogáns videókritikák. A
a szarkazmus meghódította az egész világot. De a szmájlik csak vigyorogtak tovább…
Tucatnyi hangulatjelbe próbáljuk beleerőltetni megszámlálhatatlan és felbecsülhetetlen emberi érzelmeinket, miközben mérhetetlen harag és gyűlölet halmozódott fel bennünk a lájkokkal és szmájlikkal nem kifejezhető érzelmeinkből. Ez a gyűlölet vált a trollok, mai „humor” és rosszindulat táptalajává.
Az egyetlen megoldás, ha a szmájlikat és a lájkokat csak akkor használod, ha tényleg tetszik valami és nem akkor, ha a tömegpszicológia arra kényszerít, hogy te is nevess másokon!